Coaching

Wakacje tuż, tuż …

Wakacje to czas urlopów, odpoczynku, relaksu, czas przygody, to doskonała okazja do zarobienia pieniędzy dzięki którym zrealizujemy marzenia, ale również wakacje to czas zwykłego lenistwa w którym zwalniamy i wiele rzeczy sobie po prostu odpuszczamy.

Warto sobie podsumować ostatni rok i zadać pytanie jakim jestem człowiekiem ? Czy żyję zgodnie z przyrodą i z drugim człowiekiem? Czy stoję w miejscu czy się rozwijam? Warto się zatrzymać i przyjrzeć się temu co dzieje się w naszym życiu, żeby dostrzec to na co mamy wpływ.

To decyzje zmieniają życie!

Może właśnie okres wakacji będzie takim czasem, gdy podejmiesz wiele decyzji dotyczących Twojego życia, może nawet ten czas poświęcisz dla bliskich, rodziny, znajomych dla których do tej pory nie miałeś zbyt dużo czasu. Dla nas rodziców to czas wejścia w świat dziecka, żeby poznać ich świat, ich przeżywanie rzeczywistości i w końcu ich emocje. Dostrzeżenie w swoim życiu współmałżonka, rodziców, rodzeństwo a nawet przyjaciół sprawi, że zapragniemy przebywać w ich obecności. Może to właśnie z nimi wybierzesz się na piesze górskie wędrówki, podziwiając przyrodę, szukając wiejskiego jedzenia, czerpiąc przy tym miłość od bliskich Ci osób. Może fakt iż nie zabierzesz ze sobą laptopa i wyciszony telefon sprawi, że na nowo odkryjesz radość z życia.

Wakacje to również czas zachwytu nad pięknem świata i dostrzegania tego, że to wszystko Stwórca uczynił dla Ciebie i dla mnie. Dla wielu ludzi czas urlopu to czas refleksji, czas powrotu do Boga. Urlop to idealny czas uczciwego i gruntownego rachunku sumienia, bez „dziecinnych” usprawiedliwień. Żyjąc w ciągłym biegu czasami z dnia na dzień, zdarza nam się po prostu Boga zgubić w naszym życiu, dlatego tak wielu ludzi również w okresie wakacyjnym szuka i powraca do Niego.

Jezus powiedział: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”. (Mt 11, 28-30)

Dlatego tak wielu z nas właśnie w okresie wakacyjnym korzysta z różnych rekolekcji, wyjeżdża na rekolekcje ignacjańskie, w czasie których mogą słuchać tylko Boga, spotykają się ze spowiednikami, uczestniczą w różnych pielgrzymkach czy spotkaniach religijnych. Są jednak i tacy, którzy rezygnują z odpoczynku na rzecz pracy bo uważają, że są niezastąpieni albo po prostu nie chcą ciszy i spokoju bo tak się przyzwyczaili do hałasu i ciągłego biegu, że podczas odpoczynku po prostu się męczą i nie potrafią wyciszyć.

Znam też takie osoby, które wyjeżdżają na urlopy tylko po to aby się bawić, w tym wiele nieprzespanych nocy, alkohol, zdrady i kłótnie powodują często zranienia z którymi wracają z wakacji. I zamiast odpocząć i nabrać sił, często wracają po takim urlopie jeszcze bardziej zmęczeni niż przed wyjazdem. Czy warto? Na to pytanie sam powinieneś sobie odpowiedzieć, gdyż to od Twojej decyzji zależy jak chcesz spędzić swój długo wyczekiwany odpoczynek.

Na zakończenie chciałabym Cię zachęcić, abyś właśnie w te wakacje podjął krok zmiany tego, jak do tej pory przeżywałeś urlop. Może to czas aby stanąć w prawdzie przed bliskimi, może to czas zabawy z własnymi dziećmi albo odpowiednia chwila, żeby zacząć dialog, na który do tej się nie odważyłeś z drugim człowiekiem i Bogiem. Niechaj ta historia znaleziona w internecie, będzie dla nas motorem do działania:

„Pewien ojciec opowiadał mi, że przed ślubem syna chciał z nim przeprowadzić męską rozmowę. Syn mu odpowiedział: Przez 25 lat nie rozmawiałeś ze mną, nauczyłem się żyć bez rozmów z tobą. Nauczyłem się, że albo cię nie ma albo jesteś zmęczony. Chcesz jedną rozmową załatwiać problem, który narastał przez całe moje życie? Mężczyzna, który w swoim środowisku uchodzi za przykładnego męża i ojca, nagle sobie uświadomił skalę zaniedbań a może także i zniszczeń w dziecku, któremu dał życie”.

Pamiętaj prawdziwy, zdrowy odpoczynek jest dla nas obowiązkiem, żebyśmy nie męczyli siebie i innych.

Jeżeli nie wiesz jak zmienić swoje podejście do odpoczynku albo chciałbyś zmienić swoje życie, ale nie wiesz od czego zacząć to zapraszam do naszej poradni psychologiczno – coachingowej na bezpłatne spotkanie po wcześniejszym umówieniu pod nr tel. 081 744 21 13 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autor: Dorota Lewtak - Wiceprezes Fundacji Rozwoju Osobistego i Coachingu

Na skróty

Kontakt

  • Zamojska 47 pok. 204
    20-102 Lublin
  • 81 744 21 13
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.