Coaching

Czy wiesz, że śmiech może służyć Twojemu zdrowiu ?

Leczniczy wpływ śmiechu na zdrowie

Nie ma wątpliwości, że śmiech jest zdrowy. Dlaczego? Ponieważ śmiech redukuje poziom stresu, obniża napięcie, odblokowuje emocje i poprawia nastrój. Co więcej wpływa na pobudzenie układu odpornościowego, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo, antydepresyjnie i wpływa na ogólną kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.

Stąd też śmiech wykorzystuje się jako formę terapii stosowaną przy leczeniu depresji, cukrzycy, AIDS, a także, jako uzupełnienie leczenia w chorobach onkologicznych.

Śmiech powstaje, jako reakcja na dobry humor lub na bodziec w środowisku. Impuls nerwowy trafia do przepony, drgania przepony roznoszą się na całe ciało, co wpływa na dotlenieniu organizmu. Podczas śmiechu aktywnych jest kilkanaście mięśni twarzy, które sprzyjają ujędrnianiu skóry. Na poziomie neurologicznym, śmiejąc się wydzielamy endorfiny, czyli hormony szczęścia, które sprawiają, że odczuwalnie poprawia nam się nastrój.

Dane pokazują, że minuta śmiechu odpowiada 45 minutom relaksu, a podczas śmiania się dotlenienie komórek zwiększa się aż sześciokrotnie. Okazuje się również, że samotni ludzie śmieją się 30 razy rzadziej. Można więc powiedzieć, że śmiech nas odmładza, uszczęśliwia ale również uzdrawia.

Zdrowe działanie śmiechu postanowiono wykorzystać w nauce. Gelotologia, czyli śmiechoterapia jest formą leczenia, która ułatwia szybsze wyzdrowienie. Stosowana jest między innymi na oddziałach onkologii dziecięcej, gdzie kontynuatorzy sławnego już „Patcha Adamsa” rozbawiają chorych.

Działalnością na rzecz pomocy innym zajmuje się między innymi fundacja Doktor Klaun, aktywnie działającą w wielu szpitalach w Polsce, która zajmuje się pomocą poprzez zabawę i śmiech, kierowaną szczególnie do najmłodszych pacjentów. W ramach śmiechoterapii można również uczestniczyć w grupach terapeutycznych na wzór pionierów indyjskich, gdzie wspólnie z innymi można zarazić się śmiechem, aż do łez. Pomimo, iż nie możemy dokładnie określić jak długo dziennie powinnyśmy się śmiać, aby efekt zdrowotny był widoczny, to pewne jest, iż działanie śmiechu jest holistyczne, co oznacza, że wpływa zarówno na umysł, jak i ciało. Być może poza zdrową dietą i ćwiczeniami, warto by pamiętać również o poświęceniu kilku minut dziennie na śmiech.

Okazuje się bowiem, że nawet sztucznie wywołany śmiech przeradza się najczęściej w śmiech naturalny, a ten jest terapeutyczny i zdrowotny.

Akademia Coachingu i Mentoringu Chrześcijańskiego życzy więc dzisiaj wiele uśmiechu

Autor: mgr Mariola Stecka - psycholog pracująca w naszej poradni

Na skróty

Kontakt

  • Zamojska 47 pok. 204
    20-102 Lublin
  • 81 744 21 13
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.